Witaminy

Witaminy są to organiczne związki chemiczne. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Organizm często nie jest wstanie ich wytworzyć, więc trzeba je dostarczyć.

Źródłem witaminy A są: jajka, masło ser, mleko, mięso, pomidory, marchew, groszek i wiele innych. Witamina D występuje w mleku, wątrobie, tranie. Witaminę E znajdziesz w jajach, orzechach, kiełkach pszenicy, mleku, kwiatach lipy, olejach roślinnych i w innych produktach. Witaminę K odnajdziesz w brokułach, sałacie, kapuście, brzoskwiniach, ziemniakach, jogurtach, serach, jajach oraz w tranie. Witaminy grupy B odnajdziesz w jajach, rybach, drożdżach, pieczywie pełnoziarnistym, wątrobie, jogurtach, orzechach, kiełkach pszenicy i w wielu innych produktach spożywczych. Witaminę C odnajdziesz w ziemniakach, cytrusach, owocach dzikiej róży, malinach, papryce, cebuli, szpinaku, jabłkach oraz w pomidorach.

Witamina nie jest źródłem energii, nie jest również strukturalnym składnikiem tkanek organizmu, ale jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Niedobór jakiejś witaminy możesz zredukować zażywając również odpowiednie tabletki, które zawierają odpowiedni dla ciebie składnik.